Evde zencefil nasıl yetiştirilir?

Evde zencefil nasıl yetiştirilir?

Zencefilin eski tarihlerden bu yana sağlığımız için ilaç niyetine kullanılan bir bitkidir. Sağlığımıza bu kadar faydalı olan bir bitkiyi evde saksınızda yetiştirmeye ne dersiniz?

Hastalıklara şifa kaynağı olarak kullanılan zencefil bitkisi, asya kökenli bir bitkidir. Yüksek derecede uçucu yağlar içeren bu bitki, içerisinde fazla miktarda vitamin ve mineral barındırır. Bunların dışında zencefil, B3, B6 ve demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini içermektedir.

Peki, vücudumuz için bu kadar sağlıklı olan bitkiyi evde yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

İşte adım adım evinizde zencefil yetiştirme yöntemleri…

Zencefil ılıman iklimlerde yetişir. Yağışa ihtiyaç duyar. Yağış almayan yerlerde yani evinizin balkonunda büyüteceğiniz zaman sulama yöntemi ile geliştirilebilir. Aynı zamanda dikim ayları ilkbahar ve şubat aylarında yapılmalıdır.

Dolgun seçmiş olduğunuz zencefil kökünü 12 saat suda bekletin.

Daha sonra kenarlarından kök vermiş olan zencefilleri toprağa dikme işlemine geçebilirsiniz.

Zencefilleri toprağın 5-10 cm altına dikin. Zencefili yetiştireceğiniz saksının ışık almasını sağlamalısınız.

Ayrıce zencefilin suyunu günlük olarak vermeniz yeterli olacaktır.

Zencefilinizi ektikten sonra 10 ay gibi bir sürede zencefilin yetiştiğini göreceksiniz. Bu işlem için biraz sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın.

Toz zencefil ile zayıflama diyeti

Toz zencefil ile zayıflama diyeti, zencefil çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır ve son zamanlarda oldukça popüler bir bitkidir. Bu bitki birçok vitamin ve mineral içerir. Mide bulantılarına zayıflamaya, solunum rahatsızlıklarına, sindirimi kolaylaştırmaya yardımcıdır.

Aynı zamanda toksinlerin atılmasına ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcıdır. Bu nedenle kilo kaybı içinde oldukça yararlıdır.

Fazla kilolarınız ile mücadele ediyorsanız zencefil sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Toz zencefil ile zayıflama diyeti Nasıl Yapılır ?

Yarım fincan taze zencefil kökü rendeleyin Büyük bir tencereye suyu koyup kaynatın. Su kaynama noktasına ulaştığında çay poşeti görevi görecek olan beze zencefili koyup poşeti suya atın. 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLA

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ