Kambu çayı faydası nedir kambu çayı nasıl yapılır

Kambu çayı faydası nedir kambu çayı nasıl yapılır

Kambu çayı faydası nedir kambu çayı nasıl yapılır

Kambu çayı faydası nedir kambu çayı nasıl yapılır: Kombu mantarı, tıpkı kefir gibi kendi kendine üreyen bir mantardır. Başlangıçta, ilk kültürü bulduğunuzda kendiniz evde çoğaltarak çayını yapabilirsiniz. Hatta çoğalttığınız mantar kültürlerini de etrafınızdaki insanlarla paylaşabilirsiniz…
Kombu çayını (mantar toniğini ) en iyi  içme şekli sabahları aç karnına içmektir. En iyi sonuçlar yarım bardak tonik ile yarım bardak taze sıkılmış portakal suyunun karıştırılıp içilmesi ile alınır. Nefis bir kahvaltı içeceği olur. Bu şekilde tadı çok lezzetlenir. Olduğu gibi sadece kendisini içebilir yada az miktarda limon suyu ekleyebilirsiniz. Çok güzel bir öğleden sonra aperatifi olarak ya da spor sonrası susandığı zaman içilebilecek bir içecektir. Yemeklerden önce bir miktar sindirimi kolaylaştırması açısından alınabilir. Önce günde yarım bardak ile başlayabilir ve zaman geçtikçe dozu arttırabilirsiniz.

Ender Saraç anlatımı ile Kambu çayı faydası nedir kambu çayı nasıl yapılır izlemek için videomuz alttadır.

Kambu çayı faydası nedir

En önemli özelliği ömrü uzatmasıdır. Tüm salgı bezlerini ve hormon savunmasını uyarır. Vücudun pH dengeni sağlar. Vücuttaki atık madde ve zehirli maddelerin suda çözülebilir hale gelerek atılmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır. Metabolizmayı uyarır. Kalp atış ritmini düzenler. Kanı temizler. Kan şekeri seviyesini sabitleyerek, şeker hastalığını tedavi eder.

Böbrek faliyetlerini geliştirir. Kanseri önler ve tedavi eder. İyi bir antioksidan olması nedeniyle, oluşan radyasyona karşı koruyup serbest radikallerle savaşır. Elastikiyet sağlar ve gevşek eklemleri kuvvetlendirir. Mafsal iltihabı (arthritis) ve romatizmaya iyi gelir. Böbrekteki ve idrardaki kumu döker, safra kesesi taşlarını düşürür. Peklik (kabızlık) problemini giderir.
Hemoroidi tedavi eder. Yorgunluk bitkinlik ve sinirliliği giderir. Epstein-Barr virüsüne dayanan kronik yorgunluk hissini tedavi eder.

Akciğerlerdeki bronşiti, öksürük ve balgamı gideririr. Bademcikleri tedavi eder (sirkeleşmiş çay, gargara şeklinde kullanılabilir).Cinsel gücü arttırır. Kısırlığı yok eder.

Kombu çayı nasıl hazırlanır ?

Üç litre temiz suyu (klorsuz doğal kaynak suyu olursa daha iyi olur) paslanmaz çelik ya da cam tencerede kaynatınız. (Asla alüminyum kap kullanmayınız, zira alüminyum zehirli maddeler içermektedir.)
Su kaynamaya başladıktan sonra içine 1/4 litre (1,5 su bardağı) beyaz toz şeker katıp beş dakika daha kaynatınız. Ocağı kapatıp, on poşet siyah çayı suya ekleyiniz. (Alışılmış lipton poşet çayı işe yarayacaktır. Ayrıca koyacağınız 4 poşet şeftali aromalı çay ise çok hoş bir koku verir.)

Çayı 15 dakika demlemeye bıraktıktan sonra içindeki çay poşetlerini alınız ve karışımı oda sıcaklığına gelinceye kadar bırakınız. Çayı çok temiz, geniş ağızlı bir cam kavonoza, Borcam cam kaseye yada Pyreks cam kaseye (kurşunlu kristal cam olmamalı) boşatınız. Not: Mantarın yayılabileceği yüzey ne kadar geniş olursa, çay o kadar süratle fermante olur.

Üzüm çekirdeği kanserli hücreleri öldürüyor

Bir önceki hafta hazırlamış olduğunuz fermante edilmiş çaydan az miktarda bu karışıma ekleyebilirsiniz. Bu fermantasyon işlemini hızladıracaktır. Asit de mantarın yüzeyde yüzmesini sağlayacaktır. Bu gerekli değildir, fakat tavsiye edilmektedir. Mantarınızı serin suyla ve temiz ellerinizle hafifçe yıkayınız ve çayın üzerine yerleştiriniz Her zaman mantarın daha açık renkli olan kısmının yukarı doğru bakmasına dikkat ediniz. Bazen mantar kavanozun dibine çökecektir. Yukarıya doğru genellikle kendi kendine çıkar. Bu işlem birgün içinde gerçekleşmezse temiz ellerinizle mantarın tersyüz olup olmadığına bakınız ve tekrar yüzeye yerleştiriniz.

Kabı bir tülbent veya örtüyle örtünüz ve çevresine lastik geçiriniz. Kavanozu oda sıcaklığında bırakınız ki, ne çok sıcak ne çok soğuk olmasın. Endirekt ışık olabilir fakat gerekli değildir. Direkt güneş ışığı zarar vericidir. Fermantasyonun ve oluşumun gözlenebilmesi için gerekli ısı 19-29 derece (celcius)’ dur. Ortalama 23 derece (celcius) gerekli ortamı sağlayacaktır. Tat tercihinize göre çayı 4-8 gün fermantasyona bırakınız. 4 günlük fermantasyon sonrası çayın tadı üzüm şırası gibi olur, birkaç gün sonra da biraya ya da hafif şampanya ya benzer 8 günlük fermantasyon sonrası ise bu içecegin tadı sirkeye döner ve daha güçlü tıbbi özellikler kazanır; ev sirkesi olarak ya da antiseptik gargara olarak da kullanılabilir.

Kan şekerini düşüren tarçın karanfil çayı nasıl yapılır okumaya devam et…

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ