Kansere iyi gelen yiyecekler nelerdir

Kansere iyi gelen yiyecekler nelerdir

Kansere iyi gelen yiyecekler nelerdir

Kansere iyi gelen yiyecekler nelerdir:  Düzenli bir şekilde bu gıdaları tüketerek kanser hastalığına karşı bağışıklık güçlendirebilir, kanser hücrelerini öldürebilirsiniz! İşte elimizin altındaki deva yiyecekler…

Keten tohumu bağırsak kanseri ile savaşan tüm hastalara şiddetle tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken aynı zamanda kansere karşı da bir kalkan oluşturur.

Havuç ise özellikle erkeklerde belli bir yaş sonrası sıklıkla görülebilen prostat kanserine karşı koruma gücü yüksek bir besindir.

Sarımsak kansere en iyi gelen besinler arasında. Kanser hücrelerine karşı çok iyi bir silahtır. Kansere yakalanmamak için kullanıldığı gibi kanser tedavisi sırasında da doktorların bolca yenilmesini önerdiği bir gıdadır. Bu musibet hastalıktan korunmak ve tedavi ettirebilmek için günde 2-3 diş sarımsağı tüketmeyi adet haline getirmelisiniz.

Kuru baklagil ve balık da gerektiği kadar ve düzenli bir şekilde tüketildiğinde kansere karşı kalkan oluşturabilecek en önemli besinlerden bazılarıdır.

Lifli yiyeceklerin birçoğu kanserle mücadelede önemli bir rol taşır. Bunların başında da kayısı gelmektedir.

48 saatte kanser hücrelerini öldürebilecek kök

Cilt, akciğer ve yumurtalık kanser türlerine en iyi gelen besin ise ananastır.

Zeytinyağı kolesterole çok iyi gelir ve kalp ve damar hastalıklarından insanı korur.

Ay çekirdeği ile kabak çekirdeği de düzenli olarak tüketildiğinde kansere karşı iyi geldiği ispatlanmıştır.

Brokoli ise içeriğinde lif ve yüksek C vitamini sayesinde sağlıklı beslenmeyi amaçlayan herkesin sofrasından eksik etmemesi gereken bir sebzedir.

Kara üzüm de mevsiminde bolca tüketilmesi gereken kanser kovucu gıdaların en başında yer alıyor. Zaten uzmanlar kara üzüm, nar, kiraz, karaturp, domates, kırmızı biber gibi kırmızı sebze ve meyvelerin daha çok tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Kansere karşı daha etkili oldukları ispatlanmış durumda.

Kanser Hücrelerini 42 Günde Öldüren Reçete

KANSERİ ÖNLEYEN Zerdeçal, Karabiber ve Zeytinyağı Karışımı

Bu 3 madde Doğu Hindistan’da 2000 yıldan bu yana kullanılmakta olup, son zamanlarda batılı tıp bilim adamları tarafından da onaylanmıştır. Dr. Anderson, bu 3 besin karıştırılıp her gün tüketildiği takdirde, kanser riskinin hemen hemen tamamen ortadan kalktığını belirtmektedir.

Bu olağanüstü karışım, zerdeçal, zeytinyağı ve çekilmiş karabiber.

Kanseri Önleyen Karışımın Tarifi:

Çeyrek çay kaşığı zerdeçal, yarım çay kaşığı zeytin yağı, çeyrek çay kaşığından az taze çekilmiş karabiber.

Bu üç maddeyi bir fincanda karıştırın. Karışımı sade ya da salatalarınıza, çorbalarınıza, yemeklerinize katarak tüketebilirsiniz. Eğer, pişmiş yemeğe koyacaksanız, yemeğin sonuna ekleyin.
Bu karışımı günde en az 3 kez tüketmelisiniz. Dr. Anderson, bu karışımın kanseri önlediği gibi,  kötü huylu kanser hücrelerini de yok ettiğini belirtmektedir.

NOT: Yapılan araştırmalara göre, karabiber, zerdeçalın etkisini %200 oranında arttırmaktadır. Devamını Oku…

Göğüs kanserini önleyen bitki çayı tarifi

Kanserin Düşmanı Karbonat!

Geçtiğimiz yazılarımızda limon ve karbonatın kansere çare olabileceğinden bahsetmiştik(tekrar okumak için tıklayın). Bu yazımızda kanseri yenen doğal yıldızlardan biri olan karbonatı ele alacağız..

Terminal safhada prostat kanseri teşhisi konmuş; kanseri kemiklere metastas yapmış ve doktorlar tarafından artık yapılacak bir şey yok diyerek gönderilmiş bir adamın, bakkaldan elli kuruşa aldığımız basit bir karbonatla çok kısa sürede nasıl kanseri yendiğini anlatan bir video izledim. HABERİN DEVAMI VE VİDEOLU ANLATIMI İZLE..

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ