Karpuzun ortasında çatlaklar ne anlama geliyor

Karpuzun ortasında çatlaklar ne anlama geliyor

Karpuzun ortasında çatlaklar ne anlama geliyor

Karpuzu kestiğinizde içinde ortaya çıkan çatlakların bir anlamı olduğunu biliyor muydunuz?

Karpuzu kestiğinizde kendiliğinden oluşmuş bir çatak, hava boşluğu ve benzeri bir oluşum gördüğünüzde, o karpuzu olduğu gibi çöpe atın.

Yapılan araştırmalara göre, karpuzun ”forchlorfenuron” denen hormon maddesine maruz kalması sonucu, içinde çeşitli gazlarla çatlak oluşturuyor. Dolayısıyla bu çatlağın çevresi ağır şekilde hormon taşırken, karpuzda bu hormonları taşıyor.

İnsan sağlığını tehdit eden bu hormondan uzak durmak gerekiyor. Öte yandan Amerika’nın savunmasına göre sadece karpuza canlılık vermesi için yapılan bu hormonun insan sağlığı açısından bir sorun teşkil etmediğini söylüyor.

Karpuzun ortasında çatlaklar ne anlama geliyor

Gereğinden daha az sulu, rengi parlak olmayan ve tadı yerinde olmayan karpuzlarda da ”forchlorfenuron hormonu” bulunabilir.

Kansere dahi sebebiyet vereceğini açıklayan birçok bilirkişi, bu tür karpuzların tüketilmemesi gerektiğini savunuyor.

Susuz karpuzlar da tehlike altında Karpuz da forchlorfenuron hormonunun yer alıp almadığını anlamanın diğer bir yolu da karpuzun su değeri. Yeteri kadar suyu olmayan bir karpuz içeriğinde forchlorfenuron hormonu bulunabilir.

Başka hangi meyvelerde var?

Forchlorfenuron hormonu karpuz dışında üzüm ve kivi gibi meyvelerde de yer alıyor. Hormonu en çok kullanan ülkeler arasında ise ABD ve Çin ilk sıralarda bulunuyor.

Karpuz çekirdeklerini biriktirin ve kaynatın

Karpuz özellikle yaz aylarında bulunduğumuz şu sıcak günlerde susuzluğu gideren en önemli meyve olmuştur. Buzdolabından çıkarılarak servis edildiğinde doğal tadı ve serinliğinin keyfine diyecek yoktur. Fakat kimse bilmez ki çekirdeklerinde mucizevi bir yarar vardır. Faydalarını okumak için tıklayın

Böbrekleri temizleyen karpuz çekirdeği çayı

Karpuz Çekirdeğinin Sağlığımız üstünde pek çok faydası vardır. Ayrıca bir çok hastalığın oluşmasını önler… Kolaylıkla bulunabilen ve nefis bir karpuz, vücudumuzu temizleyerek sıhhat verir. Bugün size en önemli özelliği olan böbrek temizleme çayından bahsedeceğiz. Devamı için tıklayın

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ