Kontrolsüz diyabetin tehlikeleri nelerdir

Kontrolsüz diyabetin tehlikeleri nelerdir

Kontrolsüz diyabetin tehlikeleri nelerdir

Kontrolsüz diyabetin tehlikeleri nelerdir :  Kanda glukoz (şeker) miktarının uzun süreli olarak yüksek olması, büyük-küçük damarları, sinirleri tahrip eder. Bunun sonucunda; göz, sinir ve böbrek hasarlarına, kalp krizi ve inme gibi diyabete bağlı sorunlara neden olabilir.

Böbrek Hasarı (Nefropati): Kan şekerinin uzun süre yüksek seyretmesi böbrek hasarına yol açar. Hasarlı böbrekler atıkları ve fazla sıvıyı vücuttan atamaz ve vücudu terk etmesi gereken bu maddeler kana karışır. Bu duruma müdahale edilmezse zamanla diyaliz ve böbrek nakli gerektirecek kadar ağır olabilir. Hasar varlığını en erken anlama yöntemi idrarda albümin (mikroalbuminüri) testini yaptırmaktır.

Göz Hasarı (Retinopati): Göz hasarı, kan şekeri kontrol altına alınmamış şeker hastalarının büyük kısmında görülmektedir. Diyabet, retinadaki (gözün iç tabakası) kan dolaşımını etkileyerek kan damarlarında değişikliğe sebep olur. Bu değişiklikler, tedavi edilmediği takdirde görme bozuklukları ve hatta körlüğe neden olabilir. Belirtiler göz doktoru tarafından yapılan retina taramasıyla tespit edilebilir ve ne kadar erken tespit edilirse, o kadar başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Sinir Hasarı (Nöropati): Nöropati, yıllar içinde kontrolsüz diyabete bağlı sinir sistemi hasarıyla oluşmaktadır. Tüm organları etkileyebilmektedir. En sık etkilenen organlardan birisi ayaklardır. Ayaklarda his kaybı, ağrı, yanma veya üşüme, karıncalanma, batma gibi his problemleri görülebilir. His kaybından dolayı ayaklarda oluşan yaralar fark edilmeyebilir. Bu yüzden diyabetli bireylerin ayak bakımlarına özen göstermesi gerekmektedir.

Kalp Damar Hastalıkları: Kontrolsüz diyabet özellikle yüksek kan yağları ile birlikte damarlarda tıkanmaya sebep olabilir. Daralmış ya da tıkanmış damarlar kan akımını engelleyerek göğüs ağrısı (anjina), kalp krizi ve felç gibi sağlık problemlerine yol açabilir.

DİYABETLİ BİREYİN YILLIK YAPTIRMASI GEREKEN KONTROLLER NELERDİR?

*Doktorunuzun ya da diyabet eğitim hemşirenizin önerdiği şekilde evde kan şekeri takibinizi yapınız.

*3 ayda bir HbAlc testinizi yaptırarak diyabet kontrolünüzü değerlendiriniz.

*Yılda bir kez göz dibi muayenenizi yaptırınız.

*Yılda iki kez idrarda mikroalbuminüri testi yaptırınız.

*Düzenli ayak muayenenizi yaptırınız.

*Kan yağlarınızı (kolesterol, HDL ve LDL kolesterol, trigliserid) ölçtürünüz.

*Göğüs ağrısı, duyu kaybı, ayaklarda ağrı, iyileşmeyen yaralar, görme bozuklukları, cinsel sorunlar gibi belirtiler olduğunda doktorunuza başvurunuz.

Tip 2 diyabeti 1 haftada geçiren içecek

DİYABETLİ BİREYİN SAĞLIĞINI KORUMASI İÇİN YAPMASI GEREKENLER

*Her gün kan şekerinizi ölçün ve ölçümlerinizi kaydedin.

*İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde alın.

*Her gün en az 30 dakika orta şiddette egzersiz yapın.Size en uygun egzersizleri öğrenmek için doktorunuza danışın.

*Diyet uzmanınızın önerdiği diyet programına uyun.

*Kan basıncınızı ve kan yağlarınızı kontrol altında tutun.

*Sigara içmeyin.

*Ayaklarınızda çatlak, nasır, yara, şişme, kızarıklık ve tırnak batması olup olmadığını her gün kontrol edin.

*Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın.

Kan şekerini düşüren tarçın karanfil çayı nasıl yapılır

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ