Tırnaklarımızın Sağlığımız Hakkında Söylediği 10 Şey

Tırnaklarımızın Sağlığımız Hakkında Söylediği 10 Şey

Tırnaklarınızın genel sağlık durumunuz hakkında ipuçları verdiğini biliyor muydunuz? Tırnaklarda beyaz ya da pembe lekeler, dalgalanma, çökme ya da yatay çizgiler oluşması var olan bir karaciğer, akciğer ya da kalp hastalığının belirtisi olabilir. Tırnaklarda meydana gelen olağan dışı oluşumların ne anlama geldiğini öğrenmek ve gerekli tedbirleri almak için okumaya devam edin.

Tırnaklarda Renk Bozuklukları

Tırnaklarda Renk Bozuklukları

1. Tırnakların Sararması

Tırnaklarının sararması genellikle mantar enfeksiyonu belirtisidir. Tedavi edilmezse, zaman içinde durum kötüleşebilir ve tırnakların rengi sarıdan yeşilimsi bir renk tonuna dönebilir, tırnak yatağı geri çekilebilir, tırnaklar kalınlaşabilir ve parçalanabilir hale gelebilir. Tırnak sararmasının nedenleri arasında yaşlanma, sigara içmenin neden olduğu akciğer sorunları ve düşük kaliteli protez tırnak (akrilik tırnak) kullanımı yer alır.

2. Tırnakların Beyazlaması

Tırnakların beyazlaması konjestif kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, diyabet ve hepatit ya da siroz gibi bazı karaciğer problemlerinin belirtisi olabilir. Bazı durumlarda yaşlanmaya bağlı da olabilir.

3. Tırnakların Soluk Olması

Tırnakların aşırı derece soluk olması, muhtemelen kanın parmak uçlarına ulaşmasını engelleyen bir beslenme bozukluğu veya dolaşım probleminin belirtisi olabilir. Daha ciddi durumlarda kanda anemi veya demir eksikliği olduğunu gösterebilir.

4. Tırnakların Koyulaşması

Tırnakların koyu kırmızı renk alması, kalp hastalığının belirtisi olabilir. Koyu rengin tırnakların yan taraflarındaki ölü deriye doğru uzanması, lupus adı verilen bir otoimmün hastalığın belirtisi olabilir.

5. Tırnakların Morarması

Mavimsi veya mor tırnaklar genellikle vücudunuzun yeterli oksijen almaması anlamına gelir. Diğer olası nedenler arasında kalp sorunları, amfizem ve kronik bronşit gibi akciğer sorunları vardır.

6. Tırnakların Renginin Diğer Farklı Renklere Dönmesi

Tırnaklarda yukarıda belirtilenlerden farklı renkler görülmesi çeşitli sağlık problemlerinin bir işareti olabilir. Örneğin tırnaklarda kahverengi olması, bir tiroid hastalığı veya beslenme probleminiz olduğunu gösterebilirken, grileşmesi genellikle sıtma hapları gibi bazı reçeteli ilaçların kullanımından kaynaklanabilir.

Tırnaklarda Doku Bozuklukları

Tırnaklarda Doku Bozuklukları

1. Tırnak Uçlarının Kırılması

Tırnak uçlarının kırılması veya çatlaması, genellikle tirodin çok yavaş çalışması sonucu ortaya çıkan hipotiroidizm rahatsızlığına bağlıdır. Tırnakların kuruması veya buruşması ise A, C vitamini ve biyotin olarak da bilinen B7 vitamini eksikliği belirtisi olabilir. Bu tırnak bozukluklarının bir başka olası nedeni de aşırı aseton kullanımıdır.

2. Tırnaklarda Dikey Çizgiler Oluşması

Tırnaklarda dikey çıkıntılar oluşması, genellikle yüzünüzdeki kırışıklıklar gibi normal yaşlanma belirtileridir. Ancak bu sorunun genç yaştaki bireylerde görülmesi, B12 vitamini veya magnezyum eksikliği belirtileri de olabilir.

3. Tırnaklarda Yatay Çizgiler Oluşması

Yatay çizgiler genel olarak tırnağın doğrudan maruz kaldığı bir travmanın sonucudur. Diğer taraftan çizgiler birden fazlaysa, aynı zamanda yüksek ateş veya pnömoni gibi yüksek ateşli ciddi bir hastalığın işareti de olabilirler.

4. Tırnakların Çukurlaşması

Tırnaklarda çukurlaşma meydana gelmesi sedef hastalığı, egzama ve dermatit gibi cilt problemlerinin işareti olabilir. Ayrıca eklemleri etkileyen bir hastalık olan Romatoid artrit de dahil olmak üzere bağ dokusu bozukluklarının erken bir belirtisi olabilir.

asit ve acısız tırnak batması tedavisi

Basit ve acısız tırnak batması tedavisi için önce tırnak batmasını tanımlamak gerekir.Tırnak batması, tırnağın yana ya da cildin içine doğru uzamasıdır. Ayak tırnaklarında sıkça rastlanan bu problem nadir de olsa el tırnaklarında da ortaya çıkabilmektedir. El ve ayaklarda oluşan tırnak batmaları sosyal yaşantımızı etkileyen ve oldukça can sıkan bir sağlık problemidir. Genellikle yanlış tırnak kesiminden kaynaklı oluşan bu problemi ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler vardır. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ