Aldığınız besinleri vücudunuz ne kadar sürede sindirir?

Aldığınız besinleri vücudunuz ne kadar sürede sindirir?

Aldığınız besinleri vücudunuz ne kadar sürede sindirir?

Genellikle sindirim işlemi tahminen 24-72 saat kadar sürmektedir. Sindirimin net olarak kaç saat sürdüğü ise ne çeşit gıdaları hangi miktarda tükettiğinize göre değişiklik göstermektedir.

Sindirim hızınız ayrıca cinsiyet, metabolizma hızı ve sindirim sistemine bağlı hastalıklara sahip olup olmamaya göre değişiklik gösterir.

Yemek öncelikle hızlı bir şekilde sindirim sisteminize ulaşır. 6-8 saat kadar bir süre içinde yemekler mideden bağırsağa, oradan ince bağırsağa ardından da kalın bağırsağa yolculuk ederler.

Besinler kalın bağırsağa ulaştığında ise sindirilmiş gıda kalıntıları burada bir gün ya da sindirilme süresine göre bir günden uzun bir süre bile kalabilir.

Öte yandan yediklerimiz de sindirim hızımızı etkiler. Kırmızı et ve balık gibi gıdaların tamamen sindirilebilmesi iki günü bulabilir. Proteinler ve yağlar daha kompleks moleküllere sahip olduğundan vücudun bu gıdaları sindirmesi, molekülleri parçalaması daha zor olacaktır, bu yüzden bu gıdalar daha uzun sürede sindirilir.

Bunun tam aksine meyveler ve sebzeler lif yönünden zengin olduklarından sindirim sisteminde bir günden az sürede parçalanırlar. Bu besinler esasen sindirim sisteminizin daha sağlıklı çalışmasına da yardımcı olurlar.

Su: Doğrudan bağırsaklara geçer

Meyve ya da sebze suları: 15-20 dakika

Çiğ sebzeler: 30-40 dakika

Pişmiş sebzeler: 40 dakika

Balık: 45 dakika-1 saat

Yağ ilave edilmiş salata: 1 saat

Nişastalı sebzeler: 1,5-2 saat

Tavuk: 1,5-2 saat

Süt ve süt ürünleri: 2 saat

Pirinç, bulgur, kinoa gibi tahıllar: 2 saat

Ceviz, badem, fındık gibi kabuklu yemişler: 3 saat

Dana eti: 3 saat

Kuzu eti: 4 saat

Yumurta Diyeti ile 2 Haftada 9 Kilo Zayıflayabilirsiniz

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ