İntermittent Fasting Diyeti nedir?

İntermittent Fasting Diyeti nedir?

İntermittent Fasting Diyeti nedir?

Son dönemlerde popülaritesi artmış beslenme türü olan if (aralıklı oruç), hem kilonuzu korumada hem de sağlıklı yaşamada önemli bir rol oynuyor. Çok eski dönemlerden beri kullanılan if diyeti vücudun açlığa karşı direncini artırmak, kan şekeri düşüklüğünü önlemek ve yağları enerji olarak kullanabilmek için en iyi yöntem. Şöyle ki şekeri glikojen olarak saklayan vücudun bu glikojenleri yakma süresi ortalama 8-12 saat arasıdır. Sürekli yemek yenmesi durumunda vücut depolanan glikojenleri yakacak ve yağ yakmayı bırakacaktır. Fakat if diyetiyle hem yağ yakar hem de istediğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.

İntermittent Fasting diyetinin en önemli şartı aç kalmaktır. İlk 1-2 hafta çok zorlayacak olsa da sonraki haftalarda vücudunuz bu düzene alışacak ve farklılıkları görmeye başlayacaksınız. İkinci en önemli kural ise bol su tüketmek. Gün içerisindeki enerjinizin büyük bir kısmını su sağlayacaktır. Minimum miktarda 2 litre su içmeniz gerekebilir.

Peki if diyeti nasıl yapılır?

İf diyeti için saatlerinize siz karar verebilirsiniz. Gündüz çalışanlar için en uygun saatleri söyleyecek olursak akşam 20:00, öğlen 12:00 diyebiliriz. 16 saatin büyük bir kısmını uykumuzda harcıyoruz ve buda bize bir kolaylık sağlıyor. Buradaki en önemli şey 16 saat boyunca ağzımızdan tek lokma girmeyecek. Yoksa if diyetinin bir anlamı kalmayacak. Akşam en son kapanışı saat 20:00 yaparak sıvı tüketmeye devam edebiliriz. Besin tüketimi ertesi gün öğlen 12:00 a kadar olmayacak.

Burada en çok tartışılan konu ise kahvaltı. Birçok uzman kahvaltıyı en önemli öğün olarak görürken bir kısmı da gereksiz görüyor. Yapılan araştırmalara göre kahvaltının herhangi bir artısı yok. Fakat yapılmadığı taktirde vücut insülin salgılamayacak ve yağ yakmaya başlayacak. Bizimde zaten asıl amacımız bu.

Lafı uzatmadan İf diyetinin faydalarını sıralayacak olursak:

  • Kilo vermeyi destekler
  • Yaşlanmayı geciktirir
  • Açlığı azaltır
  • Beyin sağlığını korur
  • Kalp ve şekeri düzenler
  • Diyabet riskini azaltır

İf diyetinin en güzel yanlarından biriside öğünlerinizde istediğinizi yiyebilmeniz ve yediğiniz miktarın hiçbir öneminin olmaması. İlk başlarda belli bir oranda zayıfladığınızı göreceksiniz. Bir noktadan sonra vücudunuz olması gereken ağırlığına kavuşacak ve sabit kalacaktır. En iyi verimi almak için aralıksız 3 ay kadar if diyetini denemenizi tavsiye ederiz.

Göbek ve Alt Karın Yağlanmasını Engelleyen Pratik Öneri haberi için tıklayın

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ